Genel

Kıbrıs’ı Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Kıbrıs her ne kadar seyahat hedefleri söz konusu olduğunda muhtemelen ilk seçim olmasa da muhtemelen Kıbrıs’ı neden daha önce ziyaret etmediğinizi kendinize soracaksınız. Güzel plajlar, maceralı partiler, lezzetli yemekler Kıbrıs’ın sunduğu heyecan verici şeylerin sadece küçük bir kısmı. Bu büyülü Akdeniz adasını ziyaret listenize eklemeniz için en iyi nedenlere bir göz atmanızda fayda var.

Temiz Plajları Ve Deniz Suyu

Kıbrıs, Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır ve plajları muhteşemdir. Düzenli ve temiz plajların yanı sıra berrak denizi, kendinizi cennette gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Ve yılın çoğunun güneşli olduğu gerçeğini eklediğinizde, unutulmaz bir deneyim için fırsat bulacaksınız. En popüler plajlar Ayia Napa’dakilerdir, ancak en ilgi çekici olanı ise ünlü “Afrodit Kayası” ile Baf’taki plajdır. Efsaneye göre, Yunan tanrıçasının doğumunun tam olarak bu sahilde gerçekleştiği, daha doğrusu kayayı çevreleyen denizden yükseldiği söylenir.

Kültürel Çeşitlilik

Bildiğiniz gibi, Kıbrıs’ın nüfusu çoğunlukla Rumlardan (yüzde 78) oluşuyor ve nüfusun yaklaşık yüzde 18’i Türkler. Çok özel, dünyadaki tek bölünmüş başkent olan Lefkoşa’nın durumu bu şekildedir. Lefkoşa’nın güneyi Rum, kuzeyi ise Kıbrıslı Türklerin yaşadığı bir yer. Bunun üzerine, Türkler, sadece Türkiye tarafından tanınan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adında bağımsız bir devlet ilan etmişlerdir. Yani bir şekilde aslında iki ülkeyi ziyaret ettiğinizi söyleyebilirsiniz, sadece bir tane değil!

Lezzetli Geleneksel Yemekler

Kıbrıs kültürel bir karışım olduğu için, Kıbrıs mutfağının çoğunluğunun Türk ve Yunan yemeklerinden oluşacağı açıktır. En sevdikleri başlangıç yemeği, çoğunlukla sebzeli et ve balık yemeklerinden oluşan birkaç farklı küçük mezelerden ibarettir. Baharatlı Loukaniko sosislerini ve Tahin (susam daldırma) veya Skordalia (sarımsak ve patates daldırma) gibi çeşitli atıştırmalıkları deneyin. Yerel yumuşak peynirlerine Hellim denir ve yerliler ızgara yaparak yemeyi sever.

Tatlılara gelince, Kıbrıslılar galaktoboureko veya muhallebi gibi puding turtaları, gül şurubu ile kaplı mısır pudingi yemeyi severler. Lezzetli yemeklerin yanı sıra, sert peynirlerle mükemmelleşen Commandaria adlı tatlı şarabı denemeyi unutmayın. Uzo, anason brendi ve filfar gibi sert likörler kesinlikle tatmaya değer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı