Genel

Kıbrıs’ı Hayatınızda En Az Bir Kez Ziyaret Etmeniz İçin Sebepler

Dünyanın en tarihi yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktan canlı Akdeniz kültürüne kadar, Kıbrıs’ın pek çok cazibesi, karşı konulmaz bir yer olmasını sağlıyor. İşte bu ılık adayı seyahat listenize eklemeniz için sebepler.

Akdeniz Mutfağının Bir Karışımı Olan Yemekler

Kıbrıs, üç kıtanın kavşağında yer almaktadır. Sonuç olarak mutfağı, çeşitli Güney Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya etkilerinin bir karışımı ve rafine edilmiş halidir. Yerli halkın sebzeleri sevdiği bilinmektedir ve bu, sunulan kızartılmış sebze yemeklerine de yansımaktadır. Kızartılmış veya çiğ olarak yenilmiş, kremayla veya yoğurtla soğuk servis edilmiş veya önce kurutulmuş ve sonra pişirilmiş bir sürü yiyecek bulunur. Gerçekten yerel bir deneyim için, çok sevilen geleneksel et veya sebze suyuyla yapılmış dolmaları denemelisiniz.

Tatlıya Düşkünseniz, Kıbrıs Hayal Kırıklığına Uğratmaz

Kıbrıs’ta bir tatil geleneksel tatlılar olmadan tamamlanmış sayılmaz. Hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar, ceviz veya bademleri meyve hoşafı yapmadan önce güneşte kurumaya bırakıp tatlılarını da pişirmekten keyif alırlar. Bu ve diğer kolay yapılabilen şuruplu tatlılar genellikle kahve veya çay ile servis edilir. Bunları pazarlarda veya belli başlı caddelerde bulabilirsiniz.

Bu Bir Tarih Şeridi Gezisi

Kıbrıs’taysanız eski bir tarihi keşfetme zamanı gelmiş demektir. Kıbrıs M.Ö. 1100 yılına kadar uzanan en eski tarihlerden birine sahip. Asurlular, Mısırlılar, Persler ve Romalılar da dahil olmak üzere başarılı süper güçlere ev sahipliği yapan Salamis’i gezmeye çalışın; veya Lefke’nin yakınında bulunan ve San Marco ile bağlantılı eski bir Kıbrıslı şehir krallığı olan Soli’yi tercih edin. Soli’deki kazılar henüz tamamlanmamasına rağmen, çok sayıda antik kilise, müze ve diğer anıtlar adaya dağılmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı