Genel

Kıbrıs’ ta İngiltere Esintileri

Kıbrıs her ne kadar Türkiye gibi görülse de aslında kendi cumhuriyetini kurmuş bir devlettir. Aslında büyük bir ada olsa da buradaki Kıbrıs Türklerinin yaşadığı nokta KKTC ile sınırlıdır. Geçmişte yaşanan siyasi durumlar nedeni ile Kıbrıs ikiye bölünmüş gibi görünür. Aslında üçe bölünmüştür. Kuzeye kısmında KKTC, güney kasımında da Güney Kıbrıs Rum Kesimi bulunur. Bu iki bölge arasında İngiltere’ nin oluşturduğu bir tampon bölge vardır. Tam orta kesimde bulunur. Uzun yıllar İngiltere’ nin müdahalesi ile bölgede birtakım denge kurulmaya çalışılmıştır. Bunlar işin siyasi boyutudur. Gelelim bizi ilgilendiren turistik boyutuna.

KKTC uzun yıllar İngiltere’ nin etkisi altında kaldığı için bütün sisteminde İngiltere temeli vardır. Trafiğin sağdan akması, prizlerin üçlü olması, yol akışında, yürüyen merdivenlerin sağdan akması, inşaat sektörü, otomotiv sektörü ve daha birçok alan İngiltere’ nin etkileşimi ile oluşmaktadır. İngiltere’ den iki ayda bir düzenli olarak gemi gelir. Burada ikinci el araçlar ve İngiliz pazarlarında satılabilecek eşyalar bulunmaktadır. Yemek takımı, nevresim takımı, tencere takımı vb. mutfak araç ve gereçleri, elektrikli mutfak aletlerini bu pazarda uygun fiyatlara bulabilmek mümkündür. Genellikle Girne’ de kurulan bu pazarın müdavimleri Kıbrıs halkı ve öğrencilerdir. Turistler de geminin dönemine denk geldiğinde buradaki pazarlardan yararlanabilir.

Ayrıca alınan elektronik aletlerin Türkiye’ de dönüştürücü kullanılarak kolaylıkla işe yaradığını da belirtmeliyiz. Yalnız Türkiye’ den Kıbrıs’ a götürülen elektronik eşyalarda da prizlerden kaynaklı ve akım gücünden kaynaklı olarak teknik sorunlar yaşanabilmektedir. Bunlar da çantanızda taşıyacağınız küçük dönüştürücü aparat ile kolaylıkla halledilebilir. Bu aparatları KKTC den temin edebilirsiniz. Otellerde de bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı